Chodíš po horách, rád běháš nebo jen každý den venčíš svého pejska? Všechny tyto aktivity se počítají do soutěže, které se náš klub v červnu zúčastní. A ty můžeš s ním...
Klub od září nově "makal sám na sebe" a jelikož se sezóna 24/25 blíží ke konci, můžeme začít hodnotit její průběh i to, jaký dopad mělo odloučení od DDM vliv. Jaký byl první rok samostatného fungování? Co se podařilo, co překvapilo a jaké jsou plány do budoucna? O tom všem jsme si povídali s manažerem klubu Tomášem Štěpánkem.
Ještě než se pustíme do samotného hodnocení uplynulé sezóny, vrátíme se o pár měsíců zpět a podíváme se na důvody této, bezesporu, veliké a zásadní změny.
Ahoj Štěpo. Co vedlo klub k rozhodnutí osamostatnit se od DDM?
Byl to krok, který musel přijít. Klub a DDM měly odlišné cíle. Cesty, které k nim vedly, se výrazně lišily. Máme touhu rozhodovat o dění v klubu z pohledu sportu a výkonnosti sami a bez omezení. Chtěli jsme naplňovat sportovní poslání florbalového klubu. K tomu potřebujeme dělat kroky, které v DDM bylo těžké prosazovat nebo to ani z legislativních důvodů nebylo možné. Pod DDM se florbal rozrostl a vybudoval si pevné základy, za to je potřeba DDM poděkovat. Je také potřeba říct, že i nadále Florbal Děčín a DDM Děčín spolupracuje a naše pouto jistým způsobem zůstává. Další důležitý a nezbytný krok je vytvoření zaměstnanecké struktury, která bude mít výrazný fokus hlavně na florbal. To lze praktikovat jen v samostatném florbalovém klubu.
Měl si nějaký cíl, který si chtěl v prvním roce dosáhnout?
Chtěl jsem, abychom rozpočtově zvládli první sezónu v černých číslech. Věřil jsem předsezónnímu odhadu a již nyní mohu říci, že se nám tento cíl povede splnit. Druhým cílem bylo, aby kolegové z klubu viděli, že to byl dobrý krok a pocítili, jak moc nám to rozváže ruce. Pevně věřím, že to tak naši trenéři cítí. Třetím cílem bylo splnit výhledové personální cíle. To nyní mohu říct, že se nám také povede. Do klubu se z DDM přesune Petr Miško a bude mít hlavní fokus na florbal. Na půl úvazku se navíc do Děčína vrací náš trenérský odchovanec Petr Neumaier, Oba budou zkvalitňovat střed naší mládežnické struktury. Dále v klubu můžeme počítat s trenérem Áčka Vláďou Trčkou a kondičním trenérem Vláďou Koldou. Oba zmínění klub posouvají hlavně v těch horních patrech struktury.
Jak složitý byl samotný proces odloučení – jak po organizační, tak i po lidské stránce?
Bylo to hlavně o rozhodnutí a krůček po krůčku se přibližovat k cíli. Celý proces trval zhruba rok a půl. Vytvoření stanov, spolku, zapsání u soudu, legislativní převedení klub od DDM pod spolek, vyřešení závazků mezi florbalem a DDM, naučit se pohybovat v účetnictví, neustálé propočítávání rozpočtu nebo třeba montování kanceláře. Sestavní kanceláře však bylo zábavné, její vybavování jsem miloval a hrozně rád tam trávím čas a umazávám z úkolů dne, piju kávu z hrnku a vždy tam hrdě přivítám kohokoliv z Vás. Hodně věcí pro mě bylo nových, a tak se bylo potřeba všude ptát, a tam kde to nešlo, najít novou cestu nebo nového rádce. Nejsem stydlivý, takže tohle mi nedělá problém. Nikdo neví všechno. Určitě bych zde chtěl poděkovat Teplickému Jakubovi Podluckému, který mi dělal právnický support. Pomocnou ruku jsem dostával i od samotného Českého florbalu. Tato část mi ukázala, že chovat se k lidem tak, jak chceš, aby se chovali k tobě, nese ovoce. Díky
A teď tedy k hodnocení. Jak hodnotíš první rok fungování klubu?
Sportovně určitě povedená. Muži pod vedením Trčouna, Zvířete a Koldiče slavili po 8 letech postup do národní ligy. To je velký úspěch, ale ten největší úspěch vidím v tom, jak k tomu kluci přistoupili a jak to pohltilo naší mládež, která naše áčko sledovala a fandila. To byl velký posun ve vnímání a věřím, že zde je základ motivace v dorostu a juniorech. Tedy dostat se do děčínského áčka. Ne hledat jiné týmy. Druhý titul urvali junioři, kde z velké části sestavu tvořil talentovaný dorost. Naše florbalová akademie při ZŠ Tyrše slaví postup na republikové finále mezi 8 nejlepších škol z celé ČR a to hned ve dvou kategoriích dívky 6-7.třída a chlapci 6-7.třída. To je určitá rarita. I ostatní kategorie si za svou sezónu zaslouží pochvalu. Organizačně se vše zmáklo a odvedlo. Za to patří kredit hlavně našim trenérům. Z ničeho jsme neubrali, i když to byla naše první sezóna jako Florbal Děčín se spousty neznámými. Zde bych rád poděkoval všem, co byli nápomocní a hlavně Mišákovi a Matzíkovi, kteří jsou podepsání pod většinou akcí jako rodičovské zápasy, ples, DC Open, Lvíčkyjády, turnaje florbalových akademií aj. Letošní novinkou bude ještě Rozloučení se sezónou obohacené o Sponzorský běh. Věřím, že si ho 19. června společně užijeme.
S jakými nečekanými překážkami jste se museli vypořádat?
Učím se hlavně v účetnictví, naše paní účetní Hanka poukazuje na mé chyby a já naslouchám. Nové jsou pro mě také dotace a projekty na kraji a komunikace s NSA. Zároveň jsem se letos snažil být ekonomicky zodpovědný (čtěte šetřivý). Sezóna je dlouhá a nákladů je hodně, příjmy nejsou vždy 100% jisté. Takže mnohokrát jsem musel říct NE nebo tohle letos ještě pořizovat nebudeme.
Co se vám v uplynulém roce podařilo, na co jsi nejvíce hrdý? Mělo odloučení nějakým způsobem vliv i na zlepšené výsledky mužů?
Jsem hrdý na to jak se mužům fandilo. Jsem hrdý na práci a čas trenérů, kteří se věnují vašim dětem. Není to dnes samozřejmost mít okolo sebe lidi, kteří se o svůj volný čas podělí. Jsem hrdý i na sebe, že jsem si splnil sen a samostatný klub v Děčíně vzniknul. Jsem pyšný a rád, že se k nám vrátil Trčoun a Peetrs..
Řekl bych, že je možné, že určité věci jako klub nyní můžeme pro A tým udělat a pomoct mu, ale to hlavní odmakali kluci s florbalkama v ruce. Vznikla konkurence a dobrá parta.
Změnil se nějak vnitřní chod klubu a jak reagovali hráči, rodiče a širší komunita na změnu?
Nějaké změny nastaly. Na venek asi neviditelné, ale stále si ten první rok nastavujeme a s novou zaměstnaneckou strukturou přijdou nové plány a fungování. S Peetrsem a Mišákem v klubu určitě porosteme.
Jak klub zvládl finanční a provozní výzvy spojené se samostatným fungováním?
Zvládnul, ale vždy jde udělat něco lépe. Bez dotací, sponzorů a vedlejší činnosti by se klub neuživil. 40% rozpočtu dělají příspěvky, zbytek si musíme odmakat.
Co považujete za hlavní výzvy pro nadcházející sezónu?
Nastavit novou fungující personální strukturu. Silnější zapojení kondiční stránky v klubu v podání Koldiče, který pro klub odvádí skvělé služby. Chceme muže udržet v Národní lize a dostávat do sestavy co nejvíce mladých odchovanců tak, aby klub i na této úrovni měl děčínskou DNA. V mládeži chceme nastavit podmínky tak aby nám rostla kvalita a kvantita.
Máte nějaké konkrétní cíle nebo projekty, na které se teď nejvíce soustředíte?
Chceme více propojit A tým a B tým mužů. Zapojit nové trenéry z řad hráčů. Vytvořit pořadatelské týmy a zaučit hlavní pořadatele. Novinkou bude možnost skills tréninku a dorostenecká spolupráce s Chomutovem, kde bude lepidlo dělat právě Peetrs. Další spolupráci s Chomutovem chystáme při premiérovém výjezdu na švédský turnaj. Spojení plánujeme i na soustředění v Rumburku v roce 2026. Chceme zefektivnit trojúhelník: florbalové akademie, Mauglí a přípravka. Zde máme velký potenciál, který zatím neumíme úplně využít. Chceme za pomoci Národní ligy pracovat s návštěvností v Krupce a budeme usilovat o zařazení mezi mediální sporty v Děčíně. Potřebujeme rozšířit sponzorskou strukturu.
Kam byste chtěli klub posunout v dalších třech až pěti letech?
Mít ustálenou personální strukturu tří full-time úvazků. Zapojení více mladých trenérů. Vidět poklepání základního kamene sportovní děčínské haly. Hrát pravidelně 1.ligu dorostu a docílit kvantitu na rezervní týmy od přípravky až po starší žáky. Muži budou hrát pořád Národní ligu a užijeme si i nějaké to play-off.